Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Front » Przegrupowanie wojsk pod Warszawą. Dla decydującej rozprawy przesunęły się nasze wojska na linię obronną w pobliżu stolicy

Przegrupowanie wojsk pod Warszawą. Dla decydującej rozprawy przesunęły się nasze wojska na linię obronną w pobliżu stolicy

(telefon od naszego korespondenta)

            Warszawa, 12 sierpnia. (Wir). Sztab generalny warszawski udzielił korespondentom pism warszawskich następujących informacji:

 


Mapa wg. publikacji "Wojna o wszystko", Demart, Warszawa 2010

Komunikat wojskowy wskazuję na zmianę sytuacji, która przez kilka dni ostatnich pozostawała zasadniczo ta sama. W ciągu środy 11 b.m. wojska polskie posunęły się znacznie naprzód. Dotyczy to również odcinka północnego na przestrzeni Mława – Ciechanów.

            Ostatnio jednak z tej strony patrole bolszewickie przekroczyły linię kolejową Warszawa – Mława i docierają do środkowego brzegu rzeki Białkówki.

            W odcinku tym, również na przedpolach przyczółka warszawskiego, oddziały bolszewickie zajęły Węgrów, Siedlce i Łuków, a ich patrole dotarły do Myszkowa i Kałuszyna.

            To przesunięcie frontu na zachód jest następstwem dokonanego przez nas przegrupowania. Odbyło się ono bez walk, tak, że wojska nasze po wielotygodniowych pochodach, dotarły do linii stałej i będą mogły zaznać nieodzownego wypoczynku, będą mogły się najeść, wyspać i wyporządzić. Dla wojska, które tak jak nasze przeszło tyle trudów, możliwość podobnego wypoczynku daję rękojmię odzyskania sił bojowych.

            Przesunięcie frontu środkowego na zachód ma dla Warszawy znaczenie specyalne. Armia bolszewicka będzie mogła podejść w ciągu dnia jutrzejszego ku przyczółkowi warszawskiemu. Możliwem jest przeto, że w ciągu nocy z piątku na sobotę stolica usłyszy huk armat nieprzyjacielskich po raz pierwszy od roku 1914.

            Postawa, jaką Warszawa zajęła w ciągu tygodnia ostatniego, zapał powszechny, chęć walki i zwycięstwa ujawniona przez społeczeństwo, każą wierzyć niezłomnie, że ewentualny atak bolszewicki na przyczółek warszawski zostanie odparty zwycięsko.

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”, 14 sierpnia 1920 r.

 

 

 

 


Archiwum: