Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Społeczeństwo » Krwawe starcia i strajk na Śląsku Górnym

Krwawe starcia i strajk na Śląsku Górnym

Sosnowiec, 20 sierpnia  

 

(PAT). Dzisiaj ujawniły wzmożoną energię władze koalicyjne w Opolu. Usunięto dotychczasowego komendanta załogi. Powierzono załogę francuskim i włoskim oddziałom. Władzę w Katowicach objął jenerał Gratier. Główne ulice miasta zostały obsadzone większymi oddziałami wojskowymi. W gmachu centralnym ustawiono karabiny maszynowe, naokoło zaś miasta armaty. Od jutra zaczną funkcjonować w Katowicach sądy doraźne. Dzisiaj wieczorem przyszło w Katowicach do nowych starć z demonstrantami niemieckimi. W Sosnowcu słychać wystrzały i wybuch granatów, przyczep spodziewają się ataku na polski komisariat plebiscytowy. Władze koalicyjne zarządziły odpowiednie środki.

 

Bytom, 20 sierpnia  

 

(PAT). Dziś rozpoczął się na całym Górnym Śląsku strajk generalny robotników polskich na znak protestu przeciw gwałtom niemieckim w Katowicach. Część robotników zastrajkowała sama wczoraj, dzisiaj zaś wezwani zostali robotnicy do strajku przez swoje organizacye zawodowe. Jenerałowi Gratier, który sprawuje tam władzę wojskową, w imieniu komisyi rządzącej, przedłożyli robotnicy swoje żądania. Są one następujące: usunięcie Sicherheltswehry oraz bojówek niemieckich , ukaranie wszystkich zbrodniarzy, którzy dopuścili się gwałtów względem Polaków, wypłacenie przez miasto Katowice rodzinie zamordowanego dra Mielęckiego odszkodowania za zabicie jej żywiciela, miasto Katowice musi oddać do dyspozycyi polskiego komitetu plebiscytowego odpowiedni lokal na biura, miejscowa drukarnia ludowa i Gazeta Robotnicza muszą być urządzone skompletowane materyałem niemieckich drukarń w Katowicach.

            Robotnicy żądają dalej usunięcia dyrektora i urzędników przedsiębiorstw, którzy agitowali przed paroma dniami za strajkiem niemieckim, oddania elektrowni i wodociągów pod zarząd władzy publicznej. Od spełnienia tych żądań, a przede wszystkim od natychmiastowego usunięcia Sicherheltswehry robotnicy Polscy uzależnili swój powrót do pracy.

 „Czas”, 22 sierpnia 1920 r


Archiwum: