Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Społeczeństwo » Rozmaitości

Rozmaitości

Nieszczęśliwy wypadek na dworcu kolejowym.

         Wczoraj rano na dworcu kolejowym usiłował do pociągu, będącego już w ruchu, wskoczyć szeregowiec Józef Kurek, zawadził jednak o słup i upadł pod wóz kolejowy. Oprócz licznych obrażeń jakie Kurek odniósł na ciele, koła wozu odcięły mu 3 palce u ręki. Ofiarę nieszczęśliwego wypadku przewieziono do szpitala okręgowego.

 

            Nieobywatelskie postąpienie szynkarza.

            Skazany przez policyę za przekroczenie godziny policyjnej, szynkarz Finder z ulicy Legionów 14 na Podgórzu, gdy mu zaproponowano, aby zamiast zapłacenia kary w kwocie 100 Mk. złożył ową kwotę na pożyczkę odrodzenia, z oburzeniem oświadczył, że woli zapłacić karę, aniżeli złożyć feniga na pożyczkę.

 

            Jeńcy bolszewiccy w Krakowie.

            Wczoraj w południe przez ulice Krakowa prowadzili ochotnicy armii polskiej wielkich oddział jeńców bolszewickich.

             Rewizya.

            Straż obywatelska wspólnie z policyą przeprowadziła rewizyę u Sprinca Bocka zamieszkałego przy ulicy Berka Joselewicza i zakwestyonowała 12 flaszek spirytusu oraz walizę, zawierającą znaczną ilość monet srebrnych. Niewątpliwie, że monety musiały być przygotowane na wywóz za granicę. Spirytus i srebro oddano władzom skarbowym.

 

            Ujęcie niebezpiecznego osobnika.

            Policya krakowska aresztowała znanego bandytę i włamywacza  22-letn. Jana Marca, poszukiwanego za liczne kradzieże. Marzec od dłuższego czasu okrywał się pod obcym nazwiskiem i jako zajęty w elektrowni miejskiej posłany do naprawy przewodów elektrycznych skradł podczas pracy z mieszkania p. Tr. przy ul. Gołębiej wartościową lornetkę.

            Nadto policya wpadła na ślady sprawczyni licznych kradzieży strychowych popełnionych w ostatnich czasach na szkodę mieszkańców domu pod l. 85 przy ul. Dietlowskiej, dalej pod l. 21 przy ul. Zwierzynieckiej i pod l. 26 przy ul. Podzamcze sprawczynią to jest „Mania” Kramarczyk, służąca.

 

            Aresztowania.

            Za kradzież węgli z wozów kolejowych aresztowano na dworcu towarowym Stanisława Pudełko i Władysława Boczka. Nadto aresztowana Karola Forela za kradzież węgli na szkodę magistratu. Za kradzież przedmiotów w wojskowym urzędzie gospodarczym aresztowano Wojciecha Lipkę. Pod zarzutem fałszowania i puszczania w obieg fałszywych dokumentów poborów aresztowano Szymona Horowitza. Za kradzież kolczyków z dyamentami, wartości 7.000 Mk. na szkodę pewnego kupca aresztowano Salę Holzman, fryzjerkę z Lublina. Kolczyki sprzedała Holzman I. Tieslowitzowi za 900 Mk., ten zaś sprzedał je Dawidowi Kornyeichowi za 1500 Mk. Pod zarzutem dezercyi z frontu pod Tarnopolem aresztowano Andrzeja Finka.

            Włamania.

            Do mieszkania Klementyny Jaglarzowej, zamieszkałej przy ul. Topolowej 12, włamali się jacyś sprawcy i skradli rozmaite rzeczy z garderoby wartości 6.000 Mk.

 Ilustrowany Kuryer Codzienny, 25 sierpień 1920 r.


Archiwum: