Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Front » Gen. Sikorski o sytuacyi armii polskiej

Gen. Sikorski o sytuacyi armii polskiej

Przegrupowanie wojsk polskich według planu generała Weyganda .

Każdej chwili możemy przejść do kontrofenzywy.

(telefonem od naszego korespondenta)

 

Warszawa, 10 sierpnia. Generał Sikorski wyraził się – jak donoszą dzienniki – następująco o sytuacyi na froncie polskim: Nie jestem ani optymistą, ani pesymistą. Na sytuacyę obecną patrzę trzeźwo i bez uprzedzeń. Jestem silnie przekonany, że w walce tej zwyciężyć musimy. Bolszewicy stanowczo gonią ostatkami sił. Z początku twierdzili oni, że mają dojść tylko do linii Bugu. Potem dopiero postanowili „uszczęśliwić” Polskę.

Gdy chłopi z siekierą i kosą powstali przeciw najeźdźcom, przekonali się oni, że Polska nie pragnie być przez nich uszczęśliwiona.

Niedawno zgłosiła się do mnie delegacya 2 dywizyi sowieckich z propozycją poddania się. Po przeprowadzeniu pertraktacyi  przeszły na naszą stronę dwa parki artyleryi, reszta przejść nie zdążyła, gdyż rozkazano nam zająć nowe pozycye. Twierdzę stanowczo, że linia frontu począwszy od mojej grupy znajduje się w takim stanie, że w każdej chwili może przejść do pomyślnego kontrataku. Dowiaduję się również, że przegrupowanie wojsk naszych odbywa się ściśle według planu wypracowanego przez generała Weyganda.

 

"Ilustrowany Kurier Codzienny", 11 sierpnia 1920


Archiwum: