Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Front » Dzień wczorajszy dniem przełomowym w sytuacyi

Dzień wczorajszy dniem przełomowym w sytuacyi

Zapał żołnierza polskiego  

             Warszawa. (PAT). Dnia 15 sierpnia udali się na zwiedzenie linii bojowej w obrębie przyczółka mostowego Warszawa pp. min. Grabski i Sławiński. Towarzyszyli im wiceminister Zaborowski i oficer naczelnego dowództwa porucznik Wróblewski.

            Ministrowie zwiedzili kilka oddziałów broniących Warszawę i dotarli do czołowych pozycyi, gdzie bezpośrednio mieli styczność z walczącymi żołnierzami i stwierdzili, że w wojsku naszem panuje wielki zapał i wiara w zwycięstwo oraz wzorowy porządek. Ministrowie byli wszędzie owacyjnie witani zwłaszcza w twierdzy Modlinie, gdzie min. Grabski miał przemowę do żołnierzy jednego z fortów, którego celne strzały wyrządziły znaczne straty bolszewikom. Na całej przestrzeni przejechanej linii bojowej zastano dowódców przy wytężonej pracy, ożywionych powodzeniem dnia wczorajszego.

            Często spotykano też naszych dzielnych sprzymierzeńców oficerów francuskich.

            Według opinii naszych dowódców i zdania wojskowych przedstawicieli państw sprzymierzonych, dzień wczorajszy był przełomowym w naszej sytuacyi militarnej, która przedstawia się dla nas zupełnie pomyślnie.

 Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18 sierpnia 1920 r.


Archiwum: