Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Komentarze » Przemysł zbrojeniowy – skąd Polska miała broń

Przemysł zbrojeniowy – skąd Polska miała broń

Gospodarka niepodległej Polski znajdowała się w fatalnym położeniu. Na ten stan złożyły się skutki ponad stu dwudziestu lat zaborów oraz zniszczenia i grabieże jakie dotknęły ziemie polskie w czasie I wojny światowej. W 1918 r. liczba zatrudnionych robotników spadła do 15% stanu z 1914 r. Delegacja polska uczestnicząca w rozmowach pokojowych z Niemcami w Paryżu oszacowała straty gospodarki, spowodowane zniszczeniami wojennymi i okupacją, na bajońską sumę 73 mld. franków francuskich.

            W tym stanie rzeczy rachityczny przemysł nie był w stanie dostarczyć wojsku niezbędnego zaopatrzenia do prowadzenia wojny. Z drugiej strony jego rozwój uniemożliwiały koszta ponoszone przez państwo na utrzymanie armii. Wydatki na wojsko wciąż się zwiększały. Do połowy 1919 r. pochłaniały niemal 50% budżetu państwa. W kolejnych miesiącach wzrosły do 60%, a w 1920 r. znacznie przekroczyły ów poziom. Dla porównania, inne europejskie państwa wydawały w tym czasie na utrzymanie wojska około 20% budżetu.

            Rodzimy przemysł zbrojeniowy mógł wyprodukować jedynie bagnety i skorupy granatów. Ogromne braki uzupełniano z demobilu I wojny światowej i sprzętem porzuconym przez armie państw zaborców. Polska była więc skazana na import. Tranzyt z zagranicy utrudniały nieprzychylne jej państwa ościenne. Część robotników zachodniej i południowej Europy uległa agitacji sowieckiej wzywającej do sabotowania transportów morskich i kolejowych. Głównym dostawcą zaopatrzenia i uzbrojenia była Francja. Sporo nowoczesnego sprzętu wojskowego przybyło do Polski wraz z Armią Polską gen. Józefa Hallera, przetransportowaną z Francji od kwietnia do czerwca 1919 r.  

(K.P.)

 

 


Archiwum: