Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Komentarze » Rola Kościoła w wojnie polsko-bolszewickiej

Rola Kościoła w wojnie polsko-bolszewickiej

 

Kapelan udzielajacy ostatniego namaszczenia żołnierzowi   (zdjęcie ze zbiorów NAC)

Kościół katolicki dostrzegał niebezpieczeństwo bolszewizmu dla Europy. Papież Benedykt XV w 1919 r. apelował do katolików obrządku łacińskiego, greckokatolickiego i ormiańskiego o wspólną obronę chrześcijaństwa.

            W Polsce duchowieństwo z dużym poświęceniem wspierało wysiłek wojenny państwa. Księża apelowali o udział w Pożyczce Odrodzenia Narodowego, wstępowanie do formacji ochotniczych, pomoc dla żołnierzy. Zdecydowana postawa Kościoła silnie oddziaływała na chłopów polskich. Tradycyjnie katolicka wieś dostarczała większości rekrutów wojsku. Pierwszy w dziejach polskiej siły zbrojnej biskup polowy Stanisław Gall, apelował do żołnierzy o dyscyplinę, wytrwałość i posłuszeństwo. 7 lipca 1920 r. biskupi polscy ogłosili list do Episkopatów świata. Przestrzegali, że skutkiem upadku Polski będzie sowietyzacja Europy. Symboliczne znaczenie miało odnowienie ślubów jasnogórskich po raz pierwszy złożonych w czasie potopu szwedzkiego. 27 lipca 1920 r. biskupi zgromadzeni w klasztorze na Jasnej Górze ponownie obrali Matkę Bożą Królową Polski, powierzając jej opiece losy Polski.

W lipcu i sierpniu 1920 r. biskupi w listach pasterskich nawoływali wiernych do wstępowania w szeregi Armii Ochotniczej.


Achille Ratti
Duchowni czynnie wspierali organizowanie Obywatelskich Komitetów Obrony Państwa. Wielu ochotniczo niosło posługę duszpasterską żołnierzom. Do historii przeszła śmierć ks. Ignacego Skorupki, kapelana 236 ochotniczego pułku piechoty w czasie bitwy warszawskiej.

W sierpniu 1920 r. gdy niemal wszyscy dyplomaci opuścili Warszawę, pozostał w stolicy pierwszy nuncjusz apostolski w Polsce Achille Ratii (późniejszy papież Pius XI).

KP


Archiwum: