Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Społeczeństwo » Robotniczy Komitet Obrony Warszawy

Robotniczy Komitet Obrony Warszawy

   Wczoraj odbyło się zebranie Robotniczego Komitetu Obrony Warszawy. W ciągu dnia ubiegłego z ramienia Komitetu odbyły się wiece we wszystkich niemal czynnych fabrykach i większych warsztatach. Mówcy Komitetu przyjmowani byli wszędzie przez robotników z zapałem i entuzjazmem. Między innemi odbyły się wiece w fabrykach „Parowóz”, Gerlach, w remizie tramwajowej na Woli (przemawiali tow. tow. Arciszewski, Dobrowolski, Ziółkowski); w warsztatach „Aviata” (przem. tow. Pużak ), „Samochód” (przem. tow. Pużak, tow. Gardecki), „Elektrowni” (przem. tow. Kwupiński), w miejskiej fabryce obuwia, w krajalni wojskowej, w wojskowej fabryce obuwia (przem. tow. Szczypioraki i wielu innych).

   Tramwajarze remiz Wola i Mokotów uchwalili wstąpić gromadnie do szeregów obrońców Warszawy, zaś zastępstwo w pracy codziennej oddać swym żonom.

   Robotnicy fabryk „Gerlach” i „Parowóz” po wysłuchaniu przemówień tow. tow. Arciszewskiego, Dobrowolskiego i in., uchwalili również stanąć do szeregów wraz ze swą orkiestrą oraz oddziałem sanitarnym.

   Po wysłuchaniu sprawozdań z akcji agitacyjnej Rob. Komitet Obrony wyłonił wydziały: prasowy, propagandy, wojskowy, cywilny, oraz opieki nad żołnierzem – ochotnikiem i ich rodzinami.

 

"Robotnik" z 7 sierpnia 1920 roku.


Archiwum: