Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Społeczeństwo » 5.000 jeńców przechodzi przez ulice Warszawy

5.000 jeńców przechodzi przez ulice Warszawy

(Telefonem od naszego korespondenta)  

 Warszawa, 20 sierpnia.  (wir). Ulicami Warszawy prowadzono się pod konwojem żołnierzy i policji miejskiej jeńców bolszewickim w liczbie około 5.000. Na zakręcie Krakowskiego Przedmieścia i Królewskiej pochód nieco opóźnił krok, kiedy zaś następnie przyspieszono, wywołało to poruszenie wśród tłumu, który sądził, że bolszewicy chcą uciekać. Widok jeńców uplastycznił mieszkańcom Warszawy wielkość ocalenia przez bohaterstwo armii i geniusz Naczelnika Piłsudskiego.

            Liczba jeńców wziętych dotychczas pod Warszawą przekracza 20.000. 

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”, 22 sierpnia 1920 r.


Archiwum: