Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Społeczeństwo » KRONIKA

KRONIKA

                   Kraków, 26 sierpnia

 

- Prawdopodobny stan pogody 26 b.m. Metereolgiczna stacya radiotelegraficzna w Krakowie komunikuje:

Zachmurzenie mzienne (dość duże). Przelotne deszcze, chłodno, wiatry zachodnie.

            Wyciąg z obserwacyj meteorologicznych w Polsce z dn. 25 bm.

 

Miejscowość               Temp.  C         Kier. wiatru                 Stan nieba

                                   max. min.

Kraków                       20     8            zachodni                      półpochmurne

Zakopane                    16     8            północny                               װ

Warszawa                   20     9            zachodni                               װ

Poznań                        15     11          pół-zach                               װ

Gdańsk                        -       12                װ                                     װ

 

Uwagi: Maximum temperatury dla Zakopanego z godz. 13.00

Rozkład ciśnień: Niskie ciśnienie nad Bałtykiem. Wysokie ciśnienie na zachód od Anglii.

 

- Ognisko propagandy. W dalszym ciągu wykładów przeznaczonych dla szerszej publiczności, odbędzie się w Uniw. Jag. W Sali Kopernika, we czwartek dnia 26 bm. wykład prof. Un. Dra Kutrzeby p.t. Co warte własne państwo?; w piątek wykład prof. Un. Dra Kallenbacha p.t. Komunizm Z. Krasińskiego. Początek o 7 wieczorem, wstęp bezpłatny.

 -Z teatru im. J. Słowackiego. Dziś wraca na afisz arcydzieło Słowackiego >Lilla Weneda<, która wznowiona w ubiegłym sezonie, zdobyła sobie świetny sukces. Obsada niezmieniona: pp. Kacicka (Lilla), Pancewicz (Róża), Rotter (Gwidona), Dobrzański (Ślaz), Bracki (Polelum), Bystrzyński (Lelum), Guttner (Lech), Orwid (Gwalbert),  Sosnowski (Derwid). Jutro .>Noc listopadowa< Wyspiańskiego . Administarcya teatru przyjmuje codziennie od g. 5 do 7 zgłoszenia dawnych posiadaczy abonamentu stałych miejsc na premiery i wznowienia do wtorku 31 b.m. Począwszy od tego dnia prawo stałych miejsc nabywać mogą nowi reflektanci.

 - Wyjazd do powiatów wschodniej Galicyi . Namiestnictwo zawiadamia, że od dnia 4 sierpnia br. nie wolno osobom cywilnym przekraczać obszarów, położonych na wschód od zachodniej granicy powiatów: Sokal, Żółkiew, Lwów, Bóbrka, Żydaczów. Dolina bez przepustek wydawanych przez władzę 1 instancyi i wizowanych przez dowództwo VI armii, oddział II sekcyi defensywy, szkoła Konarskiego we Lwowie. Ponadto do wisowania wspomnianych przepustek uprawnione są posterunki defensywne w Kołomyi, Stanisławowie, Brzeżanach, Winnikach, Chodorowie, Żółkwi i Podhajcach. W miejscowościach zaś, w których nie fungują posterunki defensywy wisują przepustki miejscowe władze wojskowe.

 - Epidemia we Lwowie. Nasz korespondent lwowski telefonuje nam: We Lwowie szerzą się coraz groźniej epidemie czerwonki i szkarlatyny. Natomiast tyfus wygasł. Nagminne wystąpienia czerwonki i szkarlatyny tłumaczą  masowym napływem uchodźców z powiatów wschodnich. Czerwonka szerzy się najbardziej między olejowcami i w dzielnicach: na Grodeckim, Lewandówce i Bogdanówce.

 - Samobójstwo . Nasz korespondent lwowski telefonuje nam: Wczoraj w parku Kilińskiego we Lwowie odebrał sobie życie wystrzałem z rewolweru pułkownik-inżynier br. Hartingh. Pozostawione przez niego listy  nie wyjaśniają powodów samobójstwa. W jednym liście uczynił uwagę, że wolałby był zginąć na polu chwały, aniżeli z własnej woli.

 - Transporty żywności z Jugosławii. Wczoraj nadeszły do Krakowa pierwsze transporty fasoli z Jugosławii. Transporty te idą Dunajem do Wiednia, gdzie przeładowuje się je do wagonów kolejowych. Transporty prowadzi Tow. transportowe >Wawel<. Obecnie stoją w porcie wiedeńskim dwa okręty, zawierające około 100 wagonów fasoli. W najbliższych tygodniach nadejść mają dalsze transporty, razem około 1800 wagonów zboża rozmaitego z Rumunii i Jugosławii. Tą samą drogą nadchodzą z Jugosławii dla Polski transporty ekstraktów garbarskich, z których kilkadziesiąt transportów nadeszło już pociągiem >Wawel< do Warszawy.

 - Zaręczyny księżniczki rumuńskiej. Pat donosi: Excelsior podaje z Lucerny wiadomość o zaręczynach księżniczki rumuńskiej Elżbiety z greckim księciem Jerzym, najstarszym synem Konstantyna.

 - Pomoc angielska dla uchodźców. Biuro Reutera donosi z Londynu, że angielskie ministerstwo skarbu dało pozwolenie międzynarodowemu komitetowi kredytów zapasowych w Paryżu na użycie z kredytu angielskiego  sumy około 800.000 fun. szter. na nabycie środków dla tych nieszczęśliwych Polaków, których armie bolszewickie wypędziły do zachodnich dzielnic Polski.

 

            „Czas”, 27 sierpnia 1920 r.

 

 


Archiwum: