Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Społeczeństwo » Podaj dalej

Podaj dalej

   (t) Może najbardziej oryginalna liga powstała w tych dniach w Londynie. Stowarzyszenie uprzejmości i grzeczności pod nazwą: „Podaj dalej”. Oto ciekawy i dosyć dziwny sposób funkcjonowania tej ligi: Na ulicy przechodzień, mijając drugiego przechodnia, zatrzymuje go i wypowiadając kilka przyjemnych słów, wciska mu w rękę błyszczący przedmiot. Jest to piękny medal metalowy, noszący napis: „Zakład dobrej woli. Proszę łaskawie podać następnemu”.
    Założyciel tej ligi „Podaj dalej” oparł swą ideę na psychologii dobrej woli. Jest wielu ludzi, którzy posiadają wiele zalet uprzejmości, szlachetności, i serdeczności i nie mają sposobności tego okazać. Trzeba ich do tego zachęcić. Służy właśnie do tego celu ów charakterystyczny medalion.
    Czy ów szlachetny Anglik ma racyę? Zdaje się, że tak. Zauważono powszechnie na zachodzie, że uprzejmość znika w miarę rozwoju i postępu cywilizacyi, jeżeli jednakowoż taka piękna instytucja okazała się potrzebna na zachodzie, to nie trzeba wątpić, że o wiele większe usługi oddałoby też u nas. Koto będzie miał odwagę założyć w Polsce ligę uprzejmości?Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11 września 1920 r.


Archiwum: