Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Świat » Konferencya w Hythe

Konferencya w Hythe

Paryż, 9 sierpnia:

Komunikat z Hythe z niedzieli po południu:

Premjerowie francuski i angielski konferowali do godziny 7.30 o następstwach odmowy sowietów co do zawarcia 10dniowego rozejmu z polską armią, o której to odmowie dowiedzieli się z moskiewskiego radiotelegramu. Przyszli oni do przekonania, że rząd bolszewicki chce zyskać na czasie, aby zająć Warszawę i wprowadzić tam Polski rząd komunistyczny. Zastanawiali się dalej nad środkami, których trzeba będzie użyć w danej sytuacji i dali stosowne polecenie ekspertom wojskowym.

Paryż, 9 sierpnia:

(P.A.T.) Jak podają dzienniki, konferencya w Hythe na podstawie otrzymanych w niedzielę rano wiadomości zastanawiała się nad tym, jakie kroki mają być przedsięwzięte w danych warunkach. Konferencya nie ma wątpliwości, że zamiarem Rosyi jest iść naprzód, zająć Warszawę i usiłować ustalić sowiety w Polsce. Sprawozdanie w Izbie gmin przedłoży Lloyd George we wtorek.

Warszawa, 9 sierpnia:

(P.A.T.) Ministerstwo spraw zagranicznych komunikuje, że ministerstwo to nie otrzymało dotąd żadnej wiadomości ani o tym, jakoby bolszewicy odrzucili definitywnie propozycye angielskie, ani też o tym, jakoby w terminie środowym miał nastąpić zjazd delegatów polskich i sowieckich.

Harsen, 9 sierpnia:

(P.A.T.) O ile odpowiedź sowietów nie będzie uważana za wystarczającą, zapadną ważne uchwały. Wysłano już instrukcye do komendantów sił morskich i lądowych na morzu Czarnem i w okolicach przyległych, aby byli gotowi do współdziałania z generałem Wranglem.

9 sierpnia:

(P.A.T.) Aj. Havasa donosi: Z Londynu donoszą, że nadeszły tam dwie noty z Moskwy. Żadna z tych not nie ma charakteru definitywnego, ale obie wskazują, że sowiety odrzucą proponowane warunki.

 

„Czas”, 10 sierpnia 1920


Archiwum: