Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Świat » Z Rosji Sowieckiej

Z Rosji Sowieckiej

 

NAUEN 30.7. (Pat). Radjo. Lenin w przemówieniu swem wygłoszonem w moskiewskim teatrze ludowym oświadczył, że Rosja prawdopodobnie wbrew swemu pragnieniu pertraktowania z Polską komunistyczną, będzie musiała zawrzeć pokój z obecnym rządem polskim. Rosja, powiedział Lenin, jest laboratorium rewolucji światowej i dlatego musi uniknąć zarówno klęsk, jak i szybkiego lecz nietrwałego zwycięstwa.

 

Na tyłach bolszewickich 

BERLIN, 30.7 (Pat). Radjo Z Kopenhagi donosi „Telegraphen Union”, że były bolszewik nazwiskiem Machno, zorganizował w Rosji armję, składającą się z 200 tysięcy ludzi, walczących przeciw wojskom sowietów. Armja ta maszeruje w kierunku północnym i zajęła już cały szereg miast. Faktycznym dowódcą armji Machny jest kobieta, nazwiskiem Marja Nikiforówna. Machno ma zamiar połączyć się z generałem Wranglem, celem wspólnej operacji w kierunku północnym.

 

Bolszewicy w Wilnie

Nauen 30.7 (Pat.) Radjo. Bolszewicy zaprowadzili w Wilnie we wszystkich fabrykach i zakładach komisje robotnicze, które objęły zarząd tych przedsiębiorstw. Wydano rozkaz aresztowania wszystkich właścicieli ziemskich oraz prześladowania burżuazji.

 

„Gazeta Warszawska”, 31 lipca 1920 r.


Archiwum: