Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Świat » Wielka ofenzywa przeciwko szczurom w Paryżu

Wielka ofenzywa przeciwko szczurom w Paryżu

(Od naszego korespondenta)

                                    Paryż, we wrześniu 


    (t) Po wielkiej aferze Landru, kilkunastu procesach politycznych i kilkudziesięciu innych skandalach, Paryż ma nową senzacyę, tym razem bardzo oryginalną. Niema w niej ani zdradzonej małżonki, ani szwindlu politycznego, ani morderstwa z wyrafinowaniem: coś zupełnie nowego i dotychczas niebywałego, ofenzywa przeciw szczurom.
    - Mort aux rats – woła dziś ville lumiere, tak jak niedawno domagał się wyroku na Landru i Lenaira. Więc sprzykrzyło się prefektowi Sekwany p. Raux i wszystkim jego podwładnym podziemne panowanie szczurów, krwiożerczych i roznoszących zarazki gryzoniów. Nic im już teraz nie pomoże! Do najdalszych zakamarków kanałów wciśnie się trucizna, pod najbardziej ponętną formą kluseczek, cukierków i czekoladek, które chytre te zwierzątka, mimo całej swej przebiegłości, będą pożerać; liczne a pomysłowe pułapki będą czyhać tysiącami na szczurze życie; a setki umysłów wynalazców będzie wysilało cała swą inteligencyę, aby pułapki o ile możności zamaskować i uczynić najskuteczniejszemi.
    Będzie to wyścig dowcipu między nadziemnymi a podziemnymi mieszkańcami Paryża... Którego szczura zaś nie wytępi trucizna i zmyślna pułapka, ten zginie na pewno od gazów trujących, które dosięgną najbardziej odpornego gryzonia, jego rodzinę i potomstwo.
    Specyalne nagrody będą zachęcać ludność do prowadzenia walki a outrance. Równocześnie z ofenzywą przystępują Paryżanie do defenzywy. Wszystkie otwory podziemi zasklepia się i otacza siatką drucianą, podłogi spichrzy i stajen betonuje się. Pudła metalowe ze śmieciem, które dotychczas wynoszono otwarte przed domy, skąd je zabierano wozami (niemały był stąd fetor na cały Paryż) będzie się obecnie hermetycznie zamykać na podwórzach i oddawać śmieciarzom rano.
    Ponieważ żadna choćby najpiękniejsza idea jest bez ale – znaleźli się ludzie, którzy gwałtownie protestują przeciw tego rodzaju walce ze szczurami. Są to gałganiarze, którzy z tych pudeł ze śmieciem czerpią cały swój dzienny zarobek i utrzymują liczne rodziny. Najliczniejsze nawet we Francyi, jak stwierdzono. Ostatecznie zdaje się, że interesa gałganiarzy pójdą na drugi plan, wobec... konieczności wojennych. Będą to nieuniknione straty, jak w każdej wojnie i każdej ofenzywie


Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11 września 1920 r.


Archiwum: