Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Wojsko » Żołnierze!

Żołnierze!

Warszawa 7 sierpnia, (PAT). Wydana została następująca odezwa:

Żołnierze!

Nadszedł czas największego dla narodu i państwa wysiłku, armie bolszewickie walą się na naszą ziemię, niosąc zniszczenie, rzeź, pożogę i rabunek, zabierając żywność i wszystko, co się da zabrać. Bolszewicy chcą zniszczyć nasze państwo i naród skuć w kajdany i zrobić niewolnikami. Odrzucili rozejm, przewlekając sprawę pokoju, bo im nie o pokój chodzi, ale o zniszczenie naszej niepodległości największego skarbu narodu.

Żołnierze!

Na was dzisiaj opiera się Polska, ona wam powierzyła swoją obronę, od was zależy, czy naród nasz będzie mógł żyć w swobodzie i szczęściu, czy też stanie się parobkiem najeźdźców. Broniąc Polski, bronicie siebie i swoich rodzin, walcząc o utrzymanie państwa, walczycie o spokój i szczęście waszych matek, ojców, braci, sióstr i dzieci. Nie myślcie, że bolszewicy są niezwyciężeni, to nieprawda, i lud rosyjski i żołnierze bolszewiccy mają wojny dosyć. Jeżeli idą jeszcze na Polskę – to pędzeni przemocą. Chodzi tylko o to, abyście Wy walkę podjęli, a walka musi się skończyć zwycięstwem.

Niechaj Was nie zniechęcają chwilowe braki, sami wiecie, że bolszewiccy żołnierze walczą bez butów, w łachmanach, bez bielizny. Wam nie braknie ani amunicji, ani broni, odzieży i butów, rząd wam dostarczy. Nie wolno być lękliwym i małodusznym. Bezpieczeństwo narodu ścigać będzie pamięć tych, co z pola walki haniebnie uciekli przed wrogiem. Ich właśnie rodacy cierpiąc ucisk bolszewicki, przeklną ich. Tchórze niech pamiętają, że obrabowaniem Polski bolszewicy nie zakończa wojny. Oni marzą o zawojowaniu świata, oni przemocą zabraliby wszystkich zdolnych do noszenia broni i wysłali na rzeź w dalekie kraje. Potrzeba strząsnąć z duszy słabość, potrzeba chcieć zwyciężyć.

Do walki więc żołnierze! Kto z was odznaczy się szczególnie na polu walki dzielnością, zostać może oficerem. Ojczyzna po skończonej wojnie was wynagrodzi. Żołnierze, którzy dłuższy czas byli na froncie albo dobrowolnie do służby się zgłosili po nastaniu pokoju otrzymają od państwa ziemię przed wszystkimi innymi, bo tak wyraźnie nakazuje ustawa o reformie rolnej. Szczególnie zasłużeni żołnierze dostaną ziemie za darmo bo to również nakazuje ustawa. Gdyby który z Was zginął, rodzina jego otrzyma zabezpieczenie spokojnego bytu. Męstwo wasze, krew wasza, znajdzie nagrodę w szczęściu waszych rodzin i całego narodu.

Żołnierze! Na Was patrzy i Wam ufa cała Polska, patrzy świat cały. Od Was czeka ratunku, ocalenia od niewoli i hańby naród i państwo, ochrony od rzezi i grabieży Wasze rodziny.

Do walki więc. Idźcie walczcie, wracajcie zwycięzcami!

Warszawa dnia 6 sierpnia 1920

W imieniu rządu prezydent ministrów Wincenty Witos

 

 "Czas", 8 sierpnia 1920.


Archiwum: