Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Wojsko » Dajcie mi dwie świeże dywizye a dojdę do Moskwy

Dajcie mi dwie świeże dywizye a dojdę do Moskwy

 Poznań, 6 sierpnia

Gen. Żeligowski, wsławiony przedarciem się na czele czwartej dywizyi strzelców kaniowskich  z Kubania przez Odessę do Polski objął obecnie dowództwo jednej z grup armii. Korespondent „Kur. Poznań.” Donosząc o tem przytacza treść rozmowy, którą miał z generałem. Gen. Żeligowski mówi z wielkimi pochwałami o żołnierzu, który ustępuje dlatego tylko, że jest przemęczony. „Dajcie mi dwie świeże dywizye a dojdą do Moskwy” – mówił gen. Żeligowski. Na pytanie, jak się przedstawia wartość armii bolszewickiej odparł generał:

- Bolszewików my nie możem lekceważyć. Dowództwo mają bardzo dobre, piechoty dużo i dobrze zorganizowanej, artyleryi mało, ale doskonale strzelającej, prowadzonej przez Niemców. Wogóle Niemców oficerów w armii bolszewickiej jest dużo. Kawaleryi – to z  naciskiem podkreślił generał – już nie idzie tak jak dawniej. Pierwszy import już powstrzymaliśmy i teraz kawaleryi nieprzyjacielskiej żołnierz nasz nie boi się. Oni (bolszewicy) teraz w ofenzywie, mają inicjatywę to idzie im dobrze, ale niech tylko przejdziemy do kontrakcyi, to my im pokażem.

- Ale to wszystko głupstwo. Będzie jeszcze dobrze. Tylko my Polacy myślim, że my wybrany naród, że nam wszystko samo się zrobi. Pracować trzeba – a tam w kraju strajki ciągle, bawią się, po kawiarniach siedzą, ha! Ot, co tu zrobisz – zakończył generał swym przysłowiem.

 „Ilustrowany Kurier Codzienny”, 9 sierpnia 1920


Archiwum: