Muzeum Historii Polski Ilustrowany Kuryer Wojenny
Dzisiaj jest 12 grudnia 1928 roku Cena: 2 Mk Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Redakcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa, email: info@muzhp.pl

Tu jesteś: Strona główna » Od redakcji » Od redakcji

Od redakcji

         Latem 1920 r., gorącym i upalnym jak teraz, Warszawa była w ruchu, w biegu, w skoku, w jakimś locie wszystkich na wszystkie strony[1]. Przyczyną poruszenia była zbliżająca się do miasta ofensywa bolszewicka. Po 92 latach od tego wydarzenia chcemy Państwa zaprosić do niecodziennej lektury - zapraszamy na  stronę  Ilustrowanego Kuryera Wojennego.

           „Kuryer” jest codzienną gazetą z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Na jego łamach mogą Państwo znaleźć przedruki prasowe z pism ukazujących się w lipcu i sierpniu 1920 r. Materiały, prezentowane na stronie obejmują okres od 24 lipca (powołanie Rządu Obrony Narodowej) do 12 października (podpisanie zawieszenia broni) 1920 roku.

            Zależy nam  szczególnie na tym, aby pokazać nie tylko suchą relację frontową, ale też aktualne wydarzenia polityczne czy zmagania Polaków z codziennością czasów wojny.

            Zakładki tematyczne (front, świat, społeczeństwo, wojsko, polityka, bohater dnia oraz literatura) pozwolą na uporządkowanie informacji, zarówno aktualnych, jak i archiwalnych.

          Dopełnieniem strony są komentarze stanowiące uzupełnienie treści zawartych we wszystkich zakładkach.

          Życzymy miłej lektury.

 

           Redakcja[1] S. Żeromski, Przedwiośnie, Warszawa 1964, s.119.


Archiwum: